Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česko je druhé v Evropě ve vývozu elektřiny

19. 1. 2008
Česko loni vyvezlo do ciziny tolik elektřiny, kolik jí Temelín vyrobí za rok a půl. Takzvaný čistý export, tedy vývoz mínus dovoz, skončil na 16 163 gigawatthodinách. To bylo jen o 52 GWh méně než v rekordním roce 2003. ČR se tak zařadila na druhé místo mezi evropskými exportéry hned za Francii, píší Lidové noviny.
Informace vyplývají z předběžných údajů správce domácí energetické soustavy ČEPS. "Za zvýšeným vývozem stojí především výrazný nárůst exportu směrem na Slovensko a dlouhodobý energetický deficit v celé jihovýchodní Evropě," cituje deník mluvčí ČEPS Janu Jabůrkovou.
Zatímco v roce 2006 Česko "čistě" vyvezlo 12 691 GWh, loni se export podle listu meziročně zvýšil ještě o dalších takřka třicet procent. To znamená, že za hranice mířila téměř čtvrtina celkové energetické spotřeby Česka.
Hlad po energiích přináší výrobcům elektřiny, zejména společnosti ČEZ, obrovské zisky a nepřímo také naplňuje státní kasu. Ekologové ale upozorňují na to, že to není zadarmo. Loňskému nárůstu exportu totiž nejvíce pomohla zvýšená produkce uhelných elektráren, které meziročně zvýšily výrobu o osm procent, píší Lidové noviny.
"Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu vyhrožuje nedostatkem elektřiny a usiluje o prolomení limitů těžby uhlí, miliony tun této strategické suroviny v Česku pálí jen kvůli vývozu," řekl listu energetický expert Hnutí Duha Petr Holub.

Zdroj: Lidové noviny, MFDNES, 18.1.2008